Failstack Nedir?

Failstack [ FS ] Nedir?

Failstack, başarısız yükseltme girişimleriniz sonucu elde ettiğiniz yükseltme şansıdır.
Kara Ruh’u çağırıp, Yükseltme” sekmesine girdiğinizde “Yükseltme Başarı Şansı” olarak görülebilir. Yani bir bakıma oyun şunu diyor; şimdi başarısız oldun ama üzülme bir sonraki yükseltme girişimin için şansını bir miktar arttırdım.

İyi tamam da neden bu kadar önemli bu FS?

Failstack özellikle boss itemları ve takılar için çok önemli. Boss itemları yani şuan için Liverto ve Kzarka (Daha sonra oyuna bosslardan düşen zırh, miğfer vs. eklenecek.) sahibi olduğunuzu düşünün, bu eşyaya yükseltme yaparken her başarısız olduğunuzda maksimum dayanıklılığı 5 düşecektir. Yükseltebilmek için bu silahlardan tekrar bulabilmeniz çok zor -ki bulsanız da satmanız daha kârlı olacaktır- bu sebeple hafıza parçası kullanmak zorundasınız. Hafıza parçası dediğimiz eşya şuan 600-700k arası ve mavi çerçeveli itemların dayanıklılığını 2, sarı çerçeve itemların dayanıklılığını 1 artırıyor.
Yani bu itemları yakmanın bedeli sizin için ağır olacak. Takılar için durum daha da vahim çünkü başarısız olduğunuzda yükseltmeye koyduğunuz 2 takınızda kaybolacak. Örneğin bir DUO Gölge İzi’niz var ve bunu TRI deneyeceksiniz, başarısız olduğunuzda şuan için 75m zarar ediyorsunuz. Ki ileri seviyeler için giderek daha da pahalı bir hal alıyor bu durum. Bu sebeplerden dolayı sizin başarı şansınızı artırmaya ihtiyacınız var, resmi olarak rakamlar açıklanmıyor ama örneğin Gölge İzi’ni yükseltmek için hiçbir etken olmadan şansınız %30 ise siz her failstack ile %2 ekleme yapıyorsunuz buna gibi. Sayılar dediğim gibi tamamen sallama onlara takılmayın örnek olsun diye söyledim. Bu şekilde belli failstack değerleri ile yükseltme yapmayı deneyerek işinizi garantiye alıyorsunuz ve daha az zarar ediyorsunuz, çünkü failstack kasmanın da bir bedeli var 🙂

Tamam, nasıl FS kasacağız?

FS kasmanın farklı yolları var arkadaşlar, ben en bilinen ve kendi kullandığım yöntemleri söyleyeceğim. En çok bilinenlerden biri ucuz yeşil çerçeveli bir eşyayı (tercihen silah değil zırh, Kara Taş Zırh daha ucuz) +14e kadar yükseltiyoruz. Ardından eşyayı +15e yükseltme aşamasına geldiğimizde yükseltme ekranında “Dayanıklı Yükselt” diye bir seçenek var. Bu seçenek eşyanın yükseltme şansını azaltıyor fakat yandığında kaybettiği maksimum dayanıklılığı da düşürüyor. Bizim amacımız bu eşyanın +15 olmaması, Dayanıklı seçeneğini seçerek yükseltmeye başlıyoruz. Eğer şanssız değilseniz 20 failstackleri rahatça görebilirsiniz. Tabii işin içinde RNG olduğundan daha 0 failstack varken +14ten +15e bile geçebilir fakat genellikle 20 civarına çıkabileceksiniz. Burada kullanacağınız item ne kadar ucuzsa ve ne kadar kolay bulunuyorsa o kadar iyi, maksimumu dayanıklılığını yükseltirken masrafınız az olacaktır.
Bir diğer yöntem “Reblath” zırhlar. Velia demircisinde Reblath zırh seti var, bu eşya gri çerçeveli yani en dandik tier diyebilirim. Aslında oyunun kurallarına göre bu eşyalar en kolay yükseltme yapılan eşyalar olmaları gerekiyor fakat bu reblathda bir şey var ki geçmiyor arkadaş, yükselmiyor sağ olsun. Gri çerçeve olduğu için “Dayanıklı Yükseltme” seçeneği yok ama bunu da +14 yapıp sonra basmaya başladığınızda 15 failstack civarını çok rahat alırsınız, 22FS çok kez elde ettim Reblath ile. En güzel yanı da NPC’den 10k civarı bir paraya alınıyor olması, tamir masrafı yok denecek kadar az. Benim bildiğim fakat şuan için daha masraflı olduğundan kullanmadığım bir yöntemde at nalı yöntemi. At nalları maksimum +10 oluyor, fakat +7den sonra basılması cidden çok zorlaşıyor. +9 at nalı ile 30 35 FS alabilenler var, tamir masrafı sorun değilse en yüksek FS at nalı ile kasabilirsiniz, fakat şuan bizim sunucuda at nalları yeterince ucuz değil şimdilik önermem.

Peki FS kastığım item +15 olursa ne yapacağım?

Burada 2 seçeneğiniz var, demirciye gidip eşyadan kara taşlarınız çıkartmayı seçebilirsiniz ki bu işlem size 35 civarı kara taş geri verecektir.
İkinci bir yöntem negatif karmaya sahip bir karakterle bu eşyayı giyip ardından ölürseniz belirli bir şansla eşya +14e geri düşer, sizde kaldığınız yerden devam edersiniz. Karmanızı eksiye düşürmek için ise en pratik yöntem yeni bir karakter açıp eğitim görevlerini yaptıktan sonra çevrede gördüğünüz yabani atları kesmektir. Böylece kolay bir şekilde karma düşürebilirsiniz. Yalnız dikkat edin karmanız düştüğü takdirde şehirdeki korumalar da size saldıracaktır. Şehirde gezerken hızlı olmanız gerekecek 🙂

Hangi eşya için ne kadar FS ihtiyacım var?

Öncelikle bilmeniz gereken husus item kaliteleri. Bunu da renkler ile ayırt edebilirsiniz. Gri > Yeşil > Mavi > Sarı şeklinde artarak gidiyor. En kolay gri, en zor sarı çerçeveli eşyalara yükseltme yapılıyor. Örneğin Reblath gri, Yuria yeşil, Liverto mavi, Kzarka sarı çerçeveli eşyalar. Takılar içinde renk olayı geçerli. Tüm itemlar ve + değerleri için tek tek FS değeri vermek yerine şu linki bırakıyorum bu değerleri kullanabilirsiniz. Unutmayın, 100 failstackle +10 basarken yakma şansınız da var, 0 failstack ile PEN basma şansınızda. Biz sadece oranları kendi lehimize yükseltmek için uğraşıyoruz sonunda yine rastgele bir sayı üretilecek ve kaderimiz bu sayıyla şekillenecek. Herkese bol şans.
[ NightStalker tarafından Discord sunucusunda paylaşılmıştır. Düzenlemeler ve eklemeler yapılarak siteye aktarılmıştır. ]

Bir Cevap Yazın